Počet položek: 0 0 CZK

Závěr dubna patří pálení čarodějnic

Poslední dubnová noc je spojena s upalováním čarodějnice. Ve všech koutech země se rozhoří ohně a lidé se sejdou, aby společně opékaly buřty, věnovali se zábavě a soutěžím. Původně však byla tato noc spojená především s nejrůznějšími rituály. Filipojakubská noc byla totiž nocí, kdy podle našich předků vládly zlé síly a čarodějnice se slétaly na sabaty. Z toho důvodu se pálily ohně dříve. Měly fungovat jako ochrana vesnice před čarodějnicemi.

 

Tradice ohňů se tedy dochovala do dnešních dnů. Muži postaví hranice a dívky obvykle ze straých hadrů přichystají čarodějnice, které ozdobí. Večer se pak hranice s čarodějnicí zapálí. Často je tento den věnovaný především dětem. Někdy si však zábavu užívají také dospělí. Obvykle se převlékají za čarodějnice a čaroděje. A k této příležitosti je dobré připravit si originální převlek.

 

Jak vyrobit čarodějnici svépomocí

Obléci se jako čarodějnice je v podstatě jednoduché. Obvykle stačí využít starého oblečení jako jsou strakaté sukně nebo košile. Pro děti pak lze kostým vyrobit například z klasického černého trička, které rozstříháme. Přidáme pár záplat z jinak barevné látky a základ kostýmu je na světě. Nicméně čarodějnice obvykle potřebuje také doplňky. Hodí se sada pavouků, kočky nebo třeba myši. O slovo se hlásí také gumoví hadi nebo podobná havěť.

 

Aby byl kostým opravdu dokonalý, je dobré pořídit si také paruku. Tajemnou. Černou nebo třeba paruku čertice. A samozřejmě nesmí chybět ani koště. Použít můžete samozřejmě jakékoli. Pokud však chcete, aby bylo koště praktické, pak doporučujeme pořídit si skládací. Využijete ho jistě vícekrát. Dobré je, že ho v případě potřeby můžete složit do tašky a nemusíte se o něj starat.

 

K pálení čarodějnic patří hry

Pokud čarodějnice organizujete, pak jistě také přemýšlíte, jaké hry pro děti nebo dospělé soutěžící připravit. Samotný svátek nabízí opravdu mnoho možností. Co třeba připravit čarodějnický slalom? Nebudete k němu potřebovat nic speciálního. Stačí jen připravit trasu. Pomocí polštářů, tyčí nebo třeba židlí. Záleží na tom, v jakém prostoru slalom připravujete. A nesmí chybět koště. Právě na něj se soutěžící posadí a mohou vyrazit na trasu.

 

Koště pak lze využít také při další soutěži, kterou může být například podlézání. Podlézaná bývá zábavná nejen pro děti, ale také pro dospělé soutěžící. Je zábavné sledovat, jak je stále obtížnější podlézat koště, které se každým kolem přibližuje k zemi. Skvělé je k soutěži pustit hudbu, aby přítomné čarodějnice při podlézání mohly také tancovat. Samozřejmě lze zvolit i opačnou variantu. Koště mít nejprve úplně na zemi a pak ho zvyšovat. V takové případě mohou soutěžící koště přeskakovat.

 

Děti by mohla zaujmout také soutěž v běhání v botech starého čaroděje. Najděte opravdu velké boty a ty potom nabujte každému dítěti. Dítě v botech musí překonat připravenou dráhu. Můžete samozřejmě měřit čas.

 

Další možností je hod uhlím nebo kusem polínka. Kdo dohodí dál? Stejně tak lze o čarodějnicích využít tradičního skákání v pytli. Opět stačí udělat dráhu a nechat soutěžící skákat. Případně lze uspořádat závody. Pokud seženete více pytlů, může skákat více soutěžících najednou.

 

Pokud chcete klidnější soutěže, pak je možné děti nechat vyrábět nebo malovat čarodějnice, případně připravit gel a nechat v něm naběračkou děti lovit pavouky. Případně je mohou lovit z uvařených špaget. Možností je opravdu mnoho.

 

Udělejte stylové pohoštění

Tradiční je opékat si na čarodějnice špekáčky. Proč však nepřipravit také další čarodějnické pokrmy? Vytvořte například klasické těsto na bramboráky, které jen obarvíte potravinářským barvivem. Fialová. Zelená. Hned budete mít čarodějnické placičky. Jednoduchá je také příprava čarodějnických prstů. Stačí si jen připravit sušenkové těsto, tvarovat z něj krátké válečky a ty uprostřed vyznačit vidličkou. Na jeden konec pak vždy dáte marmeládu a zkrvavené čarodějnické prsty jsou na světě. Připravit můžete také různě barevné muffiny s čarodějnickým zdobením. A vděčné je také linecké cukroví, které lze připravit v opravdu  různých tvarech.

 

 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace