Halloween je americký svátek, který se u nás poměrně zabydluje. Přesto jsou neustále tací, kteří tvrdošíjně trvají na tom, že u nás máme dušičky. Proč však svátky nespojit? Pro děti je rozhodně atraktivnější verze s kostýmy, pavouky, pavučinami a vyřezanými dýněmi.
Pokud si myslíte, že vyřezávané dýně mají původ v Americe, jste na omylu. Historie vyřazených plodů se začala psát v Irsku. Legenda říká, že opilec Jack přelstil ďábla a ten ho propustil. Do pekla se tedy nedostal, ale do nebe nemohl. Jeho duše nevěděla kam jít, plakala. Ďábel se nad ním slitoval a dal mu nehasnoucí uhlík. Ten si Jack vložil do vyřezané řepy a vydal se na cestu. Ano, původně šlo o řepu, dýně přišly později. Možná i vy jste jako malá vyřezávali právě řepu, která byla v Čechách dostupnější. Proto se můžete setkat také s označením Jackova lucerna. A proto mají v období dušiček tradici také lampionové průvody.
Den Všech svatých a původně keltský Halloween mají mnoho společného. Především jde o světlo. My chodíme především zapalovat svíčky na hroby, případně jdeme do lampionového průvodu, Také halloween je plný světýlek. A podobně je to také v Mexiku, když se slaví Día de los Muertos.
Masky, které oblékáme na Halloween mají také původ v Evropě. Právě Keltové se v minulosti při uctívání mrtvých převlékali do starých šatů a obličeje si zdobili maskami. Zároveň také věřili, že duše mrtvých jdou hladové a na hroby nosili jídlo. Jídlo je spojené také s dušičkami. Dříve hospodyně pekly koláč ve tvaru čtverce naplněný sladkými nádivkami. Říkalo se mu dušičky a rozdával se chudým lidem na cestě do kostela a na hřbitov. Navíc se o dušičkách házeli zbytky jídla do ohně. Tí se měla dříve vykoupit duše mrtvého.
Pokud tedy nechcete zapomínat na čistě české tradice, klidně s dětmi upečte koláč a nabídněte ho sousedům. Zajděte na hřbitov zapálit svíčku nebo ji za zemřelé zapalte doma. Pořiďte si však také dýni a s dětmi ji vyřežte. Nejen, že je to tradice, ale navíc to rozvíjí dětskou kreativitu. A dopřejte jim i nějakou tu halloweenskou párty. Pokud ji budete dělat doma, pak nezapomeňte na pořádně strašidelnou výzdobu.
Co by rozhodně nemělo chybět? Dýně, dýně a zase dýně. Čím více dýní a světýlek, tím lépe. Hodit se budou také gumoví pavouci, netopýři a další havěť. Chybět by neměly ani umělé pavučiny. A pak samozřejmě masky. Převléci se můžete za zombie, smrťáka s kosou nebo třeba za ducha. Klidně si však můžete obléci také kostým čarodějnice nebo kouzelnický klobouk. Možností je mnoho. A vůbec není nutné, aby byl kostým plný umělé krve. Ačkoli pokud jsou děti na párty starší, proč ně. Nezapomeňte ani na stylové pokrmy. Vytvořit efektivní halloweenské občerstvení není nic těžkého. Hodí se klidně obyčejné linecké. Stačí obarvit těsto na tmavé barvy a vykrájet třeba duchy. Jeden velký a tři malé kroužky a duch je na světě. Případně vytvořte prsty ze slaného těsta. Místo nehtů mandle a pod ní trochu kečupu. Efektivní. Samozřejmě lze připravit také různé občerstvení s párky nebo oblíbené muffiny. A své udělají také speciální halloweenské kelímky.